Klargøring af bog eller hæfte
Udskydning
Når dit dokument skal printes som en bog eller et hæfte er det nødvendigt at lave en udskydning af siderne. Det vil sige at man placerer to forskellige sider overfor hinanden på det samme ark papir. Bemærk ,at man her taler om sider og ark. Hvis dit dokument er lavet i A4 størrelse, så har du A4 sider, men de bliver sat op på et A3 ark. For at læserækkefølgen er korrekt skal siderne placeres rigtigt på arket. Det er ikke så svært, når der kun er fire sider:
Ark1:
Side4 <-> Side 1
Ark 2:
Side 2 <-> Side 3
Men man skal have ret godt styr på tingene, når der f.eks er 48 sider. For hvad skal side 13 så sidde overfor ? Og skal den være til venstre eller højre?
Derfor: Lad være. Aflever dit dokument til os som enkelte sider, ikke opslag, i rigtig rækkefølge fra side 1 til n (slut). Vi har det software, der kan klare opgaven og som også kan ændre størrelsen samtidig, f.eks fra A4 sider ned til A5 for at kunne printe på A4 ark.
HUSK dog en enkelt ting: Antal sider skal altid være deleligt med 4. Hvis det ikke, vil der komme blanke sider ind til sidst i bogen/hæftet.
Paginering:
Paginering er det tekniske ord for nummerering af sidetal. Det er for det meste noget, der gøres i det program, man opretter dokumentet i, f.eks Word eller InDesign.
Som standard har højresider ulige sidenumre og venstresider har lige sidenumre. Hvis du har samlet flere små dokumenter til et stort, så kan vi også hjælpe dig med at sætte nye sidenumre på det samlede dokument.